• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hoybun

     EMPERYALİZMİN HİZMETİNDE      BİR BÖLÜCÜ  KÜRTÇÜ ÖRGÜT

HOYBUN

        Sevgili okuyucularım, bu günü ve içinde yaşadığımız olayları anlamak ve iyi yorumlayabilmek için bu hafta da tarihi gezintimize devam edeceğiz.

        Şeyh Sait ayaklanmasının bastırıldığı 1925 yılında Iraktaki komşumuz mandater devlet olarak İngiltere idi, bu gün de yine komşumuz be sefer işgalci devletler olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere.        Hatırlayacaksınız Şeyh Sait ayaklanması bastırıldığında bazı işbirlikçi hainler yakalanmış ve gerekli cezaları verilmişti. Ancak bazı Kürtçüler de şimdilerde de olduğu gibi  Irak’ın kuzeyine ve Suriye ye kaçmışlardı. Bu vatan haini kaçaklar orada  İngilizlerin yüksek komiser yardımcısı C.J. Edmonds’a takdim edildiler bu yüksek komiserde kendisine bu takdim edilenleri istihbarat servisinde görevli olan Yüzbaşı Modfold’ a teslim ederek bunların Revanduz’a ulaşmasını sağladı. Bu kaçaklar,

         Türk devletini uğraştıran önemli üç aşiretten birinin sahibi olan Şeyh Ubeydullah’ın Torunu Seyit Taha II’ nin evinde  ve şubat 1927 tarihinde isyandan sonra ilk Kürtçü toplantıyı yaptılar. İngiliz istihbarat Yüzbaşı sı Madfold, ve bu hain hazurun  üç defa toplantı tertip ettiler. Üçüncü toplantıdan sonra İngilizler, bu Kürtçülerin tek başlarına Türklere karşı ciddi bir iş göremeyeceklerini anladılar ve onları Ermeni Taşnak komitesiyle işbiriliğine yönlendirdiler.

        Türklere karşı Ermeniler teşkilatlanma, bilgi yardımı, propağanda sağlayacaklar Kürtçülerde ayaklanıp savaşacaklardı.Bu işbirliği sağlanacak olursa İngiliz istibaratının yanı sıra bu Kürtçüleri İngiliz, Fransız istihbaratının yanı sıra Ermeni Taşnak örgütü de kullanmış olacaktı.

        Yine İngilizlerin yönlendirmeleriyle bu seferde Kürtçüler Suriye de 1927 yılında bir Kürt kurultayı düzenlediler bu kurultaya 4 Kürtçü örgütün temsilcileri katıldılar. İşte bu toplantıda HOYBUN adlı ihtilalci bir Kürtçü örgütün temeli atıldı. Hoybun kelimesinin Ermenice “ Ermeni yurdu” Kürtçe ise benlik anlamına geliyormuş gerekçesiyle her iki tarafı da memnun edecek bir çözümü bulan destekleyicileri İngilizler  Kürtçü ve Taşnak işbirliği olan bu bölücü Kürtçü örgüt HOYBUN’u kurdurdular. Lübnan da düzenlenen toplantıya Dr. Mehmet Şükrü’nün yanı sıra Vanlı papaz Vahan Papazyan da Ermeni Taşnak örgütü lideri olarak katıldılar. Toplantının sonunda ermeni ve Kürt dayanışmasının dile getirildiği bir bildiri yayınlandı.       Daha sonra Türkiye den firar edenlerin ve 150 liklerin de iştirak edeceği bu örgüte özellikle Türk devletine ve milletine muhalif olan ve kürt olmayanları Aralarına almamışlardır yalnız ermeni olanlar ve Kürt olanlar katılmışlardır. Cemiyetin başında ise yine devletimizi uğraştıran aşiretlerin ikicisi olan Bedirhaniler vardır. Bedirhan kardeşler  bu örgütü siper yaparak toplanan paralardan sürekli araklamışlar ve istifade etmişlerdir. Bu günkü Örgüt paralarının da birileri tarafından araklanıp kullanıldığı gibi…

       Erciş (Zeylan deresi) hadiseleriyle doğuda başlayan ve Ağrı Ayaklanması olarak isimlendirilen bu ayaklanma Hoybun cemiyeti adına idare edilmiştir.

       Hoybun, Bedirhanoğulları gibi okumuş kürtçü aydınlarla Ermeni Taşnak cemiyetine ortaklaşa kurdurulmuş laik ve dini söylemleri olmayan bir örgüt olmasına rağmen,yine İngiliz ve Fransız ortak imalatı olan kürt Teali örgütü ise dinci, hilafetçi idi fakat her ikisi de Kürtçüydü bu vakaları günümüzde de görebilirsiniz. Bu günde bakıyorsunuz bir tarafta tamamen Marksist leninist v din söyleminden uzak bir örgüt KÜRTÇÜ, ve aynı şekilde İslamcı ve dinci gözüken başka bir örgüt o da KÜRTÇÜ  amaç aynı.. 80 yıl önce de aynıydı şimdide aynı, değişen sadece isimler…

        O zamanki güney komşularımız İngiltere ve Fransa  Hoybun ve Kürt Teali örgütleriyle hem oyuncaklarını bulmuşlar ve hem de Türkiye ye karşı kullanabilecekleri birer maşaları vardı. Bu günde yine güneyimizdeki komşumuz Amerika ve İngiltere birlikteliğinin, AB ülkelerinin hem yine oyuncakları var ve yine Türkiye ye karşı kullanabilecekleri maşaları da var. PKK,

        Şimdi size biraz da HOYBUN örgütünün Kürtçü kurucularından bahsetmek istiyorum. Bu örgütün kurucuları arasında Bedirhan ailesinden Süreyya, Celadet, Kamuran Bedirhan kardeşler başı çekerler ve bir diğer kurucu da Dr. Mehmet Şükrü(Sekban) dır.

        Bu  Dr. Mehmet Şükrü aslen Diyarbakır ın Ergani ilçesinde doğmuş ve gençlik yıllarından beri Kürtçü ve Kürtçülüğün için de bulunmuş biridir. Okumuş olması ve yurt dışında yapmış olduğu araştırmalar neticesinde 1933 yılında gözyaşları arasında Paris de yazdığı “La Question Kurde” (Kürt Sorunu) adlı Fransızca kitapta bir çok gerçeği itiraf etmiştir.

        Kürtlerin Türk Kökenli olduklarını belirterek bu zamana kadar yapmış olduğu Kürtçülük çalışmalarından pişman olduğunu dile getirerek bölücülükten vazgeçmeleri için Kürtçülere nasihatlarda bulunmuştur.

           Dr. Sekban 1960 yılında İstanbulda ölmüştür. Dr. Sekban’ın  eserini günümüzün Açılımcı aydınlarına ve Kürtçülerine tavsiye ederim.

         Bedirhan kardeşlere gelince, onlar işbirlikçilik ve Kürtçülüklerini Ermeniler, Fransızlar ve İngilizlerle  iyi de paralar alarak ve acayip lüks ve rahat yaşayarak şürdürmüşlerdir. Günümüzde de kimisi ağa olarak kimisi de Soros, ABD, AB paralarıyla yine işbirlikçiliklerine devam etmekteler ve yine acayip lüks ve rahat yaşamaktadırlar. Etrafınıza bakınca görürsünüz.

          Haftaya Görüşmek Üzere, Hoşçakalın...

EKREM ÖZDEMİR

Yararlanılan Kaynak: Şimşir, Bilal N. Kürtçülük II, s, 140-147, Bilgi yayınevi,ikinci basım, 2009, Ankara
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret273909